Kalender for Samsø Frie Skole

Nedenstående er èn samlet kalender, der viser alle begivenheder fra de indiviudelle kalendere:
Samsø Frie Skole, Lektier – 0.-2. klasse, Lektier – 3.-4. klasse, Lektier – 5.-6. klasse, Lektier – 7. klasse, Lektier – 8.-9. klasse, Madplan og SFO.

Ønsker du kun at se begivenheder fra nogle af disse kalendere, kan du under “Tags” vælge, hvilke kalendere du vil se begivenheder fra.

 

man tirs ons tors fre lør søn
1
Juleferie
Juleferie
dec 23 2019 – jan 5 2020 heldags
 
2
3
4
5
7
pasta med kødsovs 11:00
pasta med kødsovs
jan 7 kl. 11:00 – 12:00
 
89. kl Kulturfag 17:00
89. kl Kulturfag
jan 7 kl. 17:00 – 18:00
I skal fremlægge om 2. verdenskrig. Hvor I besvarer problemstillingen: Hvorfor startede 2. verdenskrig, hvordan udviklede den sig, og hvorfor endte de allierede med at vinde krigen?
9
3.-4. klasse: Dansk 10:00
3.-4. klasse: Dansk
jan 9 kl. 10:00 – 11:00
Brug bolden Læsebog: Genlæs kap. 9, s. 52-57 Arbejdsbog: Lav s. 38 Fandango Arbejdsbog A: Lav s. 13-14 til og med opg. 5
kulmule med stegte kartofler 11:00
kulmule med stegte kartofler
jan 9 kl. 11:00 – 12:00
 
5.-6. klasse medbringer cykel til idræt 13:15
Bestyrelsesmøde 18:30
Bestyrelsesmøde
jan 9 kl. 18:30 – 20:30
 
10
3.-4. klasse: Læsning – Søren og Mette 8:00
3.-4. klasse: Læsning – Søren og Mette
jan 10 kl. 8:00 – 9:00
Søren og Mette og lille Jep: s. 12-13 Søren og Mette i skole: s. 10-13
fredagsbuffet 11:00
fredagsbuffet
jan 10 kl. 11:00 – 12:00
 
Hyggeren 4.-9.kl 18:00
Hyggeren 4.-9.kl
jan 10 kl. 18:00 – 21:00
 
11
Rengøring 10:00
Rengøring
jan 11 kl. 10:00 – 14:00
Christina – Milo – Niels – Simon/Mikael – Theo/Clemmie – Gilbert
12
13
3.-4. klasse: Læsning – Søren og Mette 8:00
3.-4. klasse: Læsning – Søren og Mette
jan 13 kl. 8:00 – 9:00
Søren og Mette og lille Jep: s. 14-15 Søren og Mette i skole: s. 14-15
89. klasse tysk 9:00
89. klasse tysk
jan 13 kl. 9:00 – 10:00
Svar på følgende spørgsmål: Was bedeutet Familie für dich?Wie ​​weit würdest du für deine Familie gehen?Was bedeutet es für dich, fit und gesund zu sein?Wie hältst du dich fit und gesund?Was ist eine gute Freundschaft?Wie fühlt[...]
5.-6. klasse lektier: Aflevering af filmanalyse 10:00
confit de canard med salat og tortillas 11:00
7. kl 12:00
7. kl
jan 13 kl. 12:00 – 13:00
I skal lave til og med side 42 i stavevejen.
0.-6. klasse, Sigurd om genforening, Kultursalen. 13:00
14
8/9kl – Problemregning 8:00
8/9kl – Problemregning
jan 14 kl. 8:00 – 9:00
 
5. kl. lektier: Stavevejen s. 18 til og med s. 23 9:00
6. kl. lektier: Stavevejen s. 21 til og med s. 25 9:00
miniburger med salat 11:00
miniburger med salat
jan 14 kl. 11:00 – 12:00
 
1.-2. klasse: Læsning 12:00
1.-2. klasse: Læsning
jan 14 kl. 12:00 – 13:00
Søren og Mette (gul): Læs s. 2-5 Søren og Mette (Andrea): Læs s. 43-45 Den første læsning 1 – læsebog: Læs s. 70-71 Den første læsning 2 – læsebog: Læs s. 6
Forældremøde 8-9 kl 17:00
Forældremøde 8-9 kl
jan 14 kl. 17:00 – 18:30
 
15
8/9kl – alle opgaver i Mat -banken komp. 7:00
3.-4. klasse: Læsning – Søren og Mette 8:00
3.-4. klasse: Læsning – Søren og Mette
jan 15 kl. 8:00 – 9:00
Søren og Mette og lille Jep: s. 16-17 Søren og Mette i skole: s. 16-17
1.-2. klasse: Dansk 9:00
1.-2. klasse: Dansk
jan 15 kl. 9:00 – 10:00
Den første læsning 1 – arbejdsbog: Lav s. 29-31 Den første læsning 2 – arbejdsbog: ingen lektie
kartoffel porrersuppe med grovbrød 11:00
8.9. kl 12:00
8.9. kl
jan 15 kl. 12:00 – 13:00
Resume af Sommersonntag skal afleveres.
7. kl 13:00
7. kl
jan 15 kl. 13:00 – 14:00
Klummen skal læses og analyseres – dvs. finde de eksempler på kendetegn (eksempler fra hverdagen og reflektion) og sproglige kendetegn. Makér dem i teksten.
16
7.kl. – alle åbne opg. i Fessor 6:00
7kl – fysik-tjek – åbne testopgaver. 6:30
8.9. klasse tysk 7:00
8.9. klasse tysk
jan 16 kl. 7:00 – 8:00
6-8 spørgsmål til Interviewet med Bruno.
1.-2. klasse: Dansk 9:00
1.-2. klasse: Dansk
jan 16 kl. 9:00 – 10:00
Skrivevejen 1: Lav s. 56-57 (bogstavet d) og s. 80-82 (bogstavet h)
3.-4. klasse: Dansk 10:00
3.-4. klasse: Dansk
jan 16 kl. 10:00 – 11:00
Brug bolden Læsebog: Læs kap. 10, s. 58-63 Arbejdsbog: Lav s. 36-38 Fandango Arbejdsbog A: Lav s. 15-17
oksefilet med bagte kartofler 11:00
oksefilet med bagte kartofler
jan 16 kl. 11:00 – 12:00
 
1.-2. klasse: Læsning 12:00
1.-2. klasse: Læsning
jan 16 kl. 12:00 – 13:00
Søren og Mette (gul): Læs s. 6 Søren og Mette (Andrea): Læs s. 46-48 Den første læsning 1 – læsebog: Læs s. 72-73 Den første læsning 2 – læsebog: Læs s. 7
English Grammar Adjectives 12:00
English Grammar Adjectives
jan 16 kl. 12:00 – 12:30
Those working in 6kl books: p30 – 37 (not opgave 4 or 7) Those working in 7kl books: p29 – 32 (all opgave)
89 kl Samfundsfag 13:00
89 kl Samfundsfag
jan 16 kl. 13:00 – 14:00
Husk at lave jeres undersøgelsespapir med tre produkter til hver overskrift.
17
3.-4. klasse: Læsning – Søren og Mette 8:00
3.-4. klasse: Læsning – Søren og Mette
jan 17 kl. 8:00 – 9:00
Søren og Mette og lille Jep: s. 18-19 Søren og Mette i skole: s. 18-19
fredagsbuffet 11:00
fredagsbuffet
jan 17 kl. 11:00 – 12:00
 
18
19
20
3.-4. klasse: Læsning – Søren og Mette 8:00
3.-4. klasse: Læsning – Søren og Mette
jan 20 kl. 8:00 – 9:00
Søren og Mette og lille Jep: s. 20-21 Søren og Mette i skole: s. 20-21
7. kl 11:00
7. kl
jan 20 kl. 11:00 – 12:00
staveejen afleveres med alle rettelser
89. kl tysk 13:00
89. kl tysk
jan 20 kl. 13:00 – 14:00
Skal læses:https://portals.clio.me/dk/tysk/7-10/emner/themen/sport/fit-und-gesund-sein/?unit_plan=2a326918-6f44-b28c-3e1f-2bf3c7fa4190&active_element=d2cebac0-4631-4429-92e5-1c54399662d4&show_unit_plan=1&is_preview=1
22
3.-4. kl. Til og med s. 6 i Min Danskbog 8:00
3.-4. klasse: Læsning – Søren og Mette 8:00
3.-4. klasse: Læsning – Søren og Mette
jan 22 kl. 8:00 – 9:00
Søren og Mette og lille Jep: s. 22-23 Søren og Mette i skole: s. 22-23
1.-2. klasse: Dansk 9:00
1.-2. klasse: Dansk
jan 22 kl. 9:00 – 10:00
Den første læsning 1 – arbejdsbog: Lav s. 32-34 Den første læsning 2 – arbejdsbog: Lav s. 2-3 (dog ikke “Arbejd to og to” og “Skriv løs”)
7. kl 10:00
7. kl
jan 22 kl. 10:00 – 11:00
I skal have læst Komatøs færdig og aflevere den i dag.
Informationsmøde kommende 0.klasse 19:00
23
1.-2. klasse: Dansk 9:00
1.-2. klasse: Dansk
jan 23 kl. 9:00 – 10:00
Skrivevejen 1: Lav s. 62-63 (bogstavet r)
3.-4. klasse: Dansk 10:00
3.-4. klasse: Dansk
jan 23 kl. 10:00 – 11:00
Magi i luften (ny læsebog) Læsebog: Læs kap. 1, s. 4-9 Arbejdsbog: Lav s. 39-42 (man må også gerne lave s. 43, men det er ikke obligatorisk) Aflever Brug Bolden (gammel læsebog) Fandango Grundbog: Genlæs[...]
1.-2. klasse: Læsning 12:00
1.-2. klasse: Læsning
jan 23 kl. 12:00 – 13:00
Søren og Mette (gul): Læs s. 8 Søren og Mette (Andrea): Læs s. 52-54 Den første læsning 1 – læsebog: Læs s. 76-77 Den første læsning 2 – læsebog: Læs s. 9
25
28
5. klasse lektier: Stavevejen s. 33 til og med s. 40 9:00
6. klasse lektier: Stavevejen s. 32 til og med s. 38 9:00
7. kl. samfundsfag 12:00
7. kl. samfundsfag
jan 28 kl. 12:00 – 13:00
Lav jeres eget parti.Krav:I skal finde på et navn, der fortæller noget om jeres ideologi.En valgplakatBeskrivelse af politik i forhold til.Økonomi/skatskolesundhedældremilitær / politikirke