Kalender for Samsø Frie Skole

Nedenstående er èn samlet kalender, der viser alle begivenheder fra de indiviudelle kalendere:
Samsø Frie Skole, Lektier – 0.-2. klasse, Lektier – 3.-4. klasse, Lektier – 5.-6. klasse, Lektier – 7. klasse, Lektier – 8.-9. klasse, Madplan og SFO.

Ønsker du kun at se begivenheder fra nogle af disse kalendere, kan du under “Tags” vælge, hvilke kalendere du vil se begivenheder fra.

 

man tirs ons tors fre lør søn
2
3
4
89. kl, tysk 6:30
89. kl, tysk
nov 4 kl. 6:30 – 7:30
Husk afleveringen om musik- eller sportsbegivenheden 🙂
3.-4. klasse: Læsning – Søren og Mette 8:00
3.-4. klasse: Læsning – Søren og Mette
nov 4 kl. 8:00 – 9:00
Søren og Mette: Læs s. 40-41 Søren og Mette og lille Jep: Læs s. 36-37
89. kl. dansk 9:00
89. kl. dansk
nov 4 kl. 9:00 – 10:00
I skal lave til og med side 20 i stavevejen.
bærerdygtig buffet 10:30
bærerdygtig buffet
nov 4 kl. 10:30 – 11:30
 
“Skriv om en oplevelse” afleveres til Vibeke kl. 13. 00 jf. ugebrevet 13:00
6
3.-4. klasse: Læsning – Søren og Mette 8:00
3.-4. klasse: Læsning – Søren og Mette
nov 6 kl. 8:00 – 9:00
Søren og Mette: Læs s. 42-43 Søren og Mette og lille Jep: Læs s. 38-39
1.-2. klasse: Dansk 9:00
1.-2. klasse: Dansk
nov 6 kl. 9:00 – 10:00
Den første læsning – arbejdsbog: Lav s. 15-16NB! Få meget gerne samlet op på manglende sider til og med side 14. En del børn mangler stadig flere af de foregående sider, som har været lektier[...]
stegt flæsk med persillesovs og rødbeder 10:30
1.-2. klasse: Læsning 12:00
1.-2. klasse: Læsning
nov 6 kl. 12:00 – 13:00
Søren og Mette i skole: Læs resten af bogen Hjerte-Tegnelæsebogen: Læs og tegn næste tomme side Stjerne-Tegnelæsebogen: Læs og tegn næste tomme side Den første læsning – læsebog: Læs s. 42-43
7kl-mat- regneark skolefest s.23 12:00
7
Åben skole 10:00
Åben skole
nov 7 kl. 10:00 – 13:00
 
risengrød 10:30
risengrød
nov 7 kl. 10:30 – 11:30
 
1.-2. klasse: Læsning 12:00
1.-2. klasse: Læsning
nov 7 kl. 12:00 – 13:00
Søren og Mette: Læs s. 4-6 Hjerte-Tegnelæsebogen: Læs og tegn næste tomme side Stjerne-Tegnelæsebogen: Læs og tegn næste tomme side Den første læsning – læsebog: Læs s. 44-45
Bestyrelsesmøde 18:30
Bestyrelsesmøde
nov 7 kl. 18:30 – 20:30
 
8
3.-4. klasse: Læsning – Søren og Mette 8:00
3.-4. klasse: Læsning – Søren og Mette
nov 8 kl. 8:00 – 9:00
Søren og Mette: Læs s. 44-45 Søren og Mette og lille Jep: Læs s. 40-41
ugens fisk plus rester 10:30
ugens fisk plus rester
nov 8 kl. 10:30 – 11:30
 
9
Rengøring 10:00
Rengøring
nov 9 kl. 10:00 – 14:00
Sonna/Sofia – Samuel/Jakob – Sigrid/Dagmar – Frida – Alma/Olivia – Signe
11
3.-4. klasse: Læsning – Søren og Mette 8:00
3.-4. klasse: Læsning – Søren og Mette
nov 11 kl. 8:00 – 9:00
Søren og Mette: Læs s. 46-47 Søren og Mette og lille Jep: Læs s. 42-43
9. kl dansk 11:00
9. kl dansk
nov 11 kl. 11:00 – 12:00
I skal være færdige med “Intet.”
biksemad med spejlæg 11:00
biksemad med spejlæg
nov 11 kl. 11:00 – 12:00
 
12
7.8.9. kl. 11:00
7.8.9. kl.
nov 12 kl. 11:00 – 12:00
I skal afleverer underemne og problemformulering til projektet.
oksekødssuppe med grovflutes 11:00
oksekødssuppe med grovflutes
nov 12 kl. 11:00 – 12:00
 
1.-2. klasse: Læsning 12:00
1.-2. klasse: Læsning
nov 12 kl. 12:00 – 13:00
Søren og Mette: Læs s. 7-9 Hjerte-Tegnelæsebogen: Læs og tegn næste tomme side Stjerne-Tegnelæsebogen: Læs og tegn næste tomme side Den første læsning – læsebog: Læs s. 46-47
7.kl. – fremlægning megabyer 12:00
7.kl. – fremlægning megabyer
nov 12 kl. 12:00 – 13:00
 
13
8/9kl-Mat – alle åbne opg. i Fessor 6:00
3.-4. klasse: Læsning – Søren og Mette 8:00
3.-4. klasse: Læsning – Søren og Mette
nov 13 kl. 8:00 – 9:00
Søren og Mette: Læs s. 48-49 Søren og Mette og lille Jep: Læs s. 44-45
1.-2. klasse: Dansk 9:00
1.-2. klasse: Dansk
nov 13 kl. 9:00 – 10:00
Den første læsning – arbejdsbog: Lav s. 17-19 – BEMÆRK, at børnene får tid til at arbejde med siderne mandag d. 11/11.NB! Få meget gerne samlet op på manglende sider til og med side 16.[...]
8/9kl -mat-alle stykker s.59 9:30
8/9kl -mat-alle stykker s.59
nov 13 kl. 9:30 – 10:30
 
89. kl. dansk 10:30
89. kl. dansk
nov 13 kl. 10:30 – 11:30
aflever jeres kommentar
grøntsags-jambalaya med grovris 11:00
grøntsags-jambalaya med grovris
nov 13 kl. 11:00 – 12:00
 
1.-2. klasse: Læsning 12:00
1.-2. klasse: Læsning
nov 13 kl. 12:00 – 13:00
Søren og Mette: Læs s. 10-12 Hjerte-Tegnelæsebogen: Læs og tegn næste tomme side Stjerne-Tegnelæsebogen: Læs og tegn næste tomme side Den første læsning – læsebog: Læs s. 48-49
14
1.-2. klasse: Dansk 9:00
1.-2. klasse: Dansk
nov 14 kl. 9:00 – 10:00
Skrivevejen 1: Lav s. 36-37 og 39-41 (bogstaverne n og å)Flere børn mangler stadig at lave gamle lektier i Skrivevejen 1. Det drejer sig om alle siderne med i (s. 8-11), l (s. 20-23), o[...]
5/6kl English Homework 9:00
5/6kl English Homework
nov 14 kl. 9:00 – 10:00
Read the Scottish ghost story given to you. Answer the questions, either on a computer or neatly written on a piece of paper.
3.-4. klasse: Dansk 10:00
3.-4. klasse: Dansk
nov 14 kl. 10:00 – 11:00
Brug bolden Læsebog: Læs eller genlæs kap. 6, s. 34-39 Arbejdsbog: Lav s. 19-22 Fandango Grundbog: Genlæs (eller få læst op) “En som Hodder” Arbejdsbog A: Lav s. 4-5
ugens fisk med stegte kartofler 11:00
ugens fisk med stegte kartofler
nov 14 kl. 11:00 – 12:00
 
1.-2. klasse: Læsning 12:00
1.-2. klasse: Læsning
nov 14 kl. 12:00 – 13:00
Søren og Mette: Læs s. 13-15 Hjerte-Tegnelæsebogen: Læs og tegn næste tomme side Stjerne-Tegnelæsebogen: Læs og tegn næste tomme side Den første læsning – læsebog: Læs s. 50-51
15
3.-4. klasse: Læsning – Søren og Mette 8:00
3.-4. klasse: Læsning – Søren og Mette
nov 15 kl. 8:00 – 9:00
Søren og Mette: Læs s. 50-51 Søren og Mette og lille Jep: Læs s. 46-47
fredagsbuffet 11:00
fredagsbuffet
nov 15 kl. 11:00 – 12:00
 
16
17
19
Skolekoncert 0.-4.kl 09:40 – 10:25 11:50
Skolekoncert 0.-4.kl 09:40 – 10:25
nov 19 kl. 11:50 – 12:35
Koncert for 0. – 4. klasse: 19.11. 9:40 – 10:25. Gruppen hedder Drums Across. Rytmik og glæde.
22
23
24
30