Er du vores nye madglade pædakok?

Har du erfaring med madlavning i et storkøkken? Kan du se dig selv som en vigtig brik i skolens pædagogiske arbejde, hvor skolens elever på skift indgår i det daglige køkkenteam? Er du fleksibel og hurtig på aftrækkeren, når der i hverdagen er anderledes dage og ture ud af huset, og der skal tænkes frokost på farten eller mad over bål? 

Vi forestiller os at du:

  • har erfaring med at lave spændende og varierede måltider til børn og voksne hver dag
  • er god til at smitte andre med din glæde over gode, lokale råvarer og sunde spisevaner
  • har et særligt blik for skolens rejse mod bæredygtighed, mere økologi og børnedygtighed
  • vil være med til at skabe sammenhæng mellem store spørgsmål om klimaet og enkle hverdagsgøremål som f.eks. plastreduktion og madspild
  • er med til at skabe god og positiv stemning sammen med både medarbejdere og børn
  • er nysgerrig på det enkelte barn og ser det enkelte barns potentiale 

Samsø Frie Skole er en lilleskole med ca. 70 børn fra 0. klasse til og med 9. klasse. Ud over de almindelige skolefag undervises de fleste børn ugentligt i madlavning. Børn og voksne spiser en veltilberedt frokost sammen på skolen hver dag. Vi flytter gerne undervisningen og madlavningen ud af huset og kan her opdage, hvordan naturen, samske energitiltag og lokal madproduktion hænger sammen med den viden, vi tilegner os inde i klasseværelset. 

Du har ansvar for skolens køkken og madordning, herunder at:

  • planlægge, indkøbe og tilberede frokost og pausemad 
  • tilrettelægge undervisning og aktiviteter for børnene i køkkenet 
  • stå for oprydning, opvask, rengøring og egenkontrol 

Alle medarbejdere i køkken, skole og SFO udgør et fællesskab, hvor humor og respekt er nøgleord, og hvor fokus er på gode arbejdsforhold, samarbejde, trivsel samt pædagogisk og faglig udvikling. Skolens forældre og medarbejdere har et godt samarbejde, som vores nye kok i særdeleshed skal være en del af. Det er vigtigt for os, at børnene stortrives i et sundt, trygt og kærligt læringsmiljø, og vi lægger stor vægt på, at medarbejderne er engagerede, nærværende og tydelige i mødet med dem. 

Arbejdstiden er ca. 30 timer ugentligt med start den 1. august 2022. Ansættelse sker efter gældende overenskomst mellem 3F og Lilleskolernes Sammenslutning. Ansøgningsfristen er tirsdag den 7. juni 2022, og ansættelsessamtaler afholdes i uge 24. Ansøgningen sendes til skoleleder@samsoefrieskole.dk 

Du er meget velkommen til at læse mere om vores skole og børnedygtighed på www.samsoefrieskole.dk og at kontakte skoleleder Anna Mattsson på telefon 8659 6979 for nærmere oplysninger.